Vanaf 2 maart is in de verlichte panelen in het Atrium van het Haagse stadhuis de tentoonstelling ‘Akte van Redemptie’ te zien. De expositie biedt inzicht in de totstandkoming en de invloed van misschien wel het bekendste archiefstuk uit de Haagse geschiedenis. Sinds 1576 beschermt de akte het Haagse Bos, het Malieveld en de Koekamp tegen verkoop en kap.
Het archiefstuk is extra bijzonder omdat het, 450 jaar na dato, nog altijd van grote betekenis is. Het originele document is niet bewaard gebleven, maar er bestaan twee authentieke afschriften. Eén daarvan dateert uit 1576, hetzelfde jaar waarin het origineel werd opgesteld, en bevindt zich in het Nationaal Archief in Den Haag. Het andere afschrift stamt uit 1593 en wordt bewaard in het Haags Gemeentearchief.
In 1576 wilden de Staten van Holland het Haagse Bos kappen om de oorlogsschulden van Holland tijdens de Tachtigjarige Oorlog af te lossen. Dit plan stuitte op veel verzet. Uiteindelijk werd besloten dat Den Haag de voorgenomen verkoop van het Haagse Bos, het Malieveld en de Koekamp kon afkopen. Deze afspraak werd vastgelegd in de Akte van Redemptie.
Het gebied dat door de Akte van Redemptie blijvend wordt beschermd, is onlosmakelijk verbonden met de geschiedenis van Den Haag én met de stad van vandaag. De tentoonstelling neemt bezoekers mee langs 450 jaar bescherming van het Haagse Bos, het Malieveld en de Koekamp. De expositie is van 2 maart tot en met 19 april gratis te bezoeken in het Atrium van het stadhuis aan het Spui.